آموزش زبان آلمانی از پایه – آموزش آلمانی از 0 تا 100 به زبان ساده

در این بخش از سایت لرن انگلیسی به بررسی زبان آلمانی از ابعاد مختلف پرداخته ایم. آموزش زبان آلمانی را به صورت خلاصه آورده ایم و نکاتی مهم برای یادگیری بهتر زبان آلمانی نیز در پایان این قسمت میتوانید ببینید.

گرامر رو قورت بده

  • قیمت: 490,000 تومان
  • ۴۹۰۰۰۰ تومان

 

در این مطلب نکاتی برای تسریع در یادگیری و پیشرفت در زبان آلمانی نوشته شده است که امیدواریم مفید واقع شود. با آموزش زبان آلمانی سایت لرن انگلیسی لذت یادگیری زبان آلمانی را بیشتر درک خواهید کرد.

آموزش زبان آلمانی

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است ؟

بعضی افراد زبان آلمانی را یکی از سخت ترین زبان ها در دنیا میدانند و آلمانی ها نیز یک عبارت معروف در این باره دارند: Deutsche sprache Schwere sprache یعنی (زبان آلمانی ، زبان دشوار).

اما زبان آلمانی آنقدرها هم دشوار نیست. البته این درست است که یکی از سخت ترین زبان ها در جهان است. یا اینکه 16 روش مختلف برای گفتن the در زبان آلمانی وجود دارد اما حداقل این روش ها قابل پیشبینی و با یک قاعده ی مشخص هستند. در حالی که در زبان انگیسی اینگونه نیست مثلا املا و زمان برخی فعل ها در زبان انگلیسی کاملا بی قاعده و بدون منطق نوشته میشود.

آموزش زبان آلمانی

در ادامه سعی می کنیم مهمترین نکات در بحث آموزش زبان آلمانی را برای شما بیان کنیم.

1- آموزش زبان آلمانی – همیشه کلمات جدید را بر اساس مذکر ، مونث و خنثی بودن آنها یاد بگیرید

مطمئنا در ابتدا، یادگیری گرامر زبان آلمانی برای شما دشوار خواهد بود اما زمانی که این زبان را به صورت مفهومی یاد بگیرید رفته رفته برایتان آسان تر خواهد شد.

اسم ها به طور کلی در زبان آلمانی به صورت مذکر، مونث و خنثی نوشته میشوند. و برای فهمیدن نوع اسم ها حروف تعریف مشخصی وجود دارد. (der:مذکر / die:مونث / das:خنثی) (همه ی این حرف ها نوعی از حرف تعریف the در زبان انگلیسی هستند) پس خیلی مهم است که حتما اسم ها را با حرف تعریف خاص خودشان یاد بگیریم.

مثلا میز در زبان آلمانی یک اسم مذکر است و با حرف اضافه ی der می آید. (der tisch). اما چای یک اسم مونث است و با حرف اضافه ی die نوشته و خوانده میشود . (die tasse).یادگیری کلمات همراه با قواعد دستوری و گرامری آنها تا حد زیادی مانع سردرگمی شما در به کار بردن کلمات در جمله ها میشود . این قواعد نه تنها برای اسم و حروف تعریف بلکه در تمام جنبه های زبان آلمانی کاربرد دارند.

به چند مثال و چند حرف تعریف دیگر توجه کنید :

(Der hund ist braun :آن سگ قهوه ای است )

چون hund یک اسم مذکر و فاعل جمله پس باید از (der (the استفاده شود.

Ich sehe den hund من آن سگ را میبینم

در این جمله hund مفعول جمله است و چون در این جمله مفعول مستقیم وجود ندارد حرف تعریف der تغییر میکند و به جای آن den قرار میگیرد.

Ich kaufe dem hund das essen :من برای سگ غذا خریدم

در این جمله نیز سگ مفعول مستقیم است پس dem به کار میبریم.

Ich kaufe das essen des hunds :من غذای گربه را خریدم

زمانی که میخواهیم مالکیت را نشان دهیم از حرف تعریف des استفاده میکنیم. اغلب اوقات اسم هایی که بعد از حرف تعریف des می آیند در آخر آنها s یا es وجود دارد. مانند hunds در جمله ی بالا .

Den mann der hunds :آن سگ مرد را گاز گرفت

به جای حرف تعریف نکره a یا an در زبان آلمانی از ein / eine/ einen / einem / eines استفاده میشود. استفاده از هر نوع حرف تعریف در جمله بستگی به فاعل، مفعول و مفهوم جمله دارد. حتی بسته به مذکر و مونث بودن اسم ها حرف تعریف تغییر میکند.

2- آموزش زبان آلمانی – یادگیری افعال مدال در زبان آلمانی :

افعال مدال (must / can / might ….) در زبان انگبیسی و آلمانی جز افعال پرکاربرد و مهم در جمله ها هستند و یادگیری و ترکیب مناسب آنها با فعل های اصلی برای افراد مبتدی بسیار مهم است. افراد مبتدی که گرامر و نکات زبان آلمانی را به درستی نمیدانند با استفاده از افعال مدال میتوانند عبارات ساده، مفید و کامل بسازند و تمرکز بر روی این افعال باعث یادگیری سریع مکالمات میشود. افعال مدال در زبان آلمانی عبارتند از :

Können: can
Müssen : must/have to
Konnte: could
Sollen : be suppoused to
Sein : to be
Warden : to become
Wollen: to want to
Mögen: to like
kann später: زمان اینده فعل
gehen: to go (رفتن )
spielen: to play (بازی کردن)
lernen: to learn (یادگرفتن )

به چند مثال توجه کنید :

 

I can play football/ I  have to play football

Ich kann Fußball spielen. / Ich muss Fußball spielen.

I can go to the party/ I have to go to the party

Ich kann zur Party gehen. / Ich muss zur Party gehen.

I can learn german / I have to learn german

Ich kann Deustch lernen. / Ich muss Deutsch lernen.

3- آموزش زبان آلمانی – تمرین و درک کردن درست حروف تعریف :

با اینکه 16 روش مختلف برای بیان حرف تعریف the در زبان آلمانی وجود دارد و بسیاری از افراد فکر میکنند هیچ قاعده و قانونی برای به کار گیری این حروف وجود ندارد، میتوان برای به کارگیری صحیح این کلمات دلایل منطقی و کاربردی مطرح کرد و به مذکر ، مونث و خنثی بودن اسم ها نیز دقت کرد.

به طور کلی میتوان گفت کلماتی که در پایان آنها keit یا heit وجود دارد مانند die krankheit (بیماری) و die dankbarkeit (قدردانی) و همچنین کلماتی که در آخر آنها ung و schaft وجود دارد مانند: die botschaft (سفارت) و die bedeutung (معنا) جز اسم های مونث هستند. و میتوان در این مورد به کلماتی که در آخر آنها ie, -in, -sion, -tät یا -ur وجود دارد نیز اشاره کرد.

برای اسم های مذکر میتوانیم کلماتی را مثال بزنیم که در آخر آنها ling یا ismus وجود دارد و برای کلمه های خنثی اسم هایی که tum و tel و chen دارند.

آموزش زبان آلمانی

4- آموزش زبان آلمانی – معنا و مفهوم و کاربرد حروف اضافه :

حروف اضافه در زبان انگلیسی عبارتند از :on / in / at / under / over که در عبارتهای قیدی نشان دهنده ی زمان ، مکان و جهت هستند. و اغلب باعث سردرگمی زبان آموزان میشود.

حروف اضافه در زبان آلمانی نیز کمی گیج کننده است. به طور کلی حرف اضافه در زبان آلمانی کلمه ایست که معنای فعل را تنظیم میکند.

به کاربردن حرف اضافه ی صحیح باعث یادگیری صحیح و سریع جملات و گرامر میشود. بسیاری از حروف اضافه با یک روش خاص به کار میروند مثلا بعضی حرف های اضافه هستند که کلمات بعد از آن مشخص است.

مثلا حرف اضافه ی (با mit ( with همیشه با حالت مفعولی غیر مستقیم در جمله و ( درمقابل gegen ( against همیشه با حالت مفعولی مستقیم در جمله به کار میرود .به مثال های زیر توجه کنید :

Ich spiele Fußball mit ihm

I play football with him

(من همراه او فوتبال بازی میکنم)

Ich spiele Fußball gegen ihn

 I play football against him

(من در تیم مقابل او فوتبال بازی میکنم)

5 . آموزش زبان آلمانی – کاربرد پیشوند ها :

دانش افراد در مورد پیشوند ها در زبان آلمانی باعث کشف فعل های جدید میشود. مثلا پیشوند ent به معنای گرفتن چیزی یا از بین رفتن چیزی است.

پس اگر این پیشوند همراه با واژه ی decken به معنای پوشش بیاید معنی آن کاملا برعکس میشود. entdecken یعنی کشف کردن یا کشف شدن. یا واژه ی gelen به معنای رفتن (entgelen : فرار کردن ).

همانند زبان انگلیسی در زبان آلمانی نیز افعال با قاعده و بی قاعده وجود دارد. افعال باقاعده که به آنها افعال weak نیز گفته میشود افعالی هستند که برای به کار بردن آنها در زمان گذشته به آنها پسوند ‘t’ اضافه میشود.

و برای شکل سوم آن از پیشوند ‘ge’ استفاده میشود. مثلا فعل انجام دادن یا ساختن چنین است: Machen / macht/ gemacht یا فعل گفتن : segen / sagt/ gesagt .

در افعال بی قاعده یا strong ریشه ی فعل به طور کامل در زمان گذشته یا شکل سوم فعل تغییر میکند. مثلا فعل آمدن :kommen / kam / gekommen یا فعل رفتن : gehen / ging / gegangen

البته استثناهایی نیز در این باره وجود دارد اما این قواعد را میتوان برای بهتر فهمیدن جملات به خاطر سپرد.

6-آموزش زبان آلمانی – شکل صحیح فعل در زبان آلمانی :

در زبان انگلیسی شکل افعال در زمان سوم شخص مفرد تغییر میکند. و معمولا پسوند s یا es میگیرد. در زبان آلمانی نیز این قانون وجود دارد اما با مقداری تفاوت.

در زبان آلمانی فعل ها در همه ی زمان ها مطابق با فاعلی که در جمله وجود دارد تغییر میکنند. مثلا فعل come (آمدن) را در نظر بگیرید:

من می آیم ich kam
du kamst تو می آیی
er/sie/es kam او می آید
wir kamen ما می آییم
ihr kamt شما می آیید
sie/Sie kamen آنها می آیند

همچنین در زمان گذشته ی فعل نیز باید این تغییرات انجام شود. در صورتی که در زمان گذشته در زبان انگلیسی شکل فعل برای تمامی فاعل ها یکسان است. مثال :

ich kam من آمدم
du kamst تو آمدی
er/sie/es kam او آمد
wir kamen ما آمدیم
ihr kamt شما آمدید
sie/Sie kamen آنها آمدند

7-فعل ها معمولا دومین اجزای جمله هستند :

به مثال زیر و به جایگاه قرار گرفتن فعل در جملات دقت کنید :

Ich sehe den hund : من آن سگ را میبینم

Ich sehe den hund und ich gebe ihm das essen : من سگ را میبینم و به او غذا میدم

در جمله ی دوم دو عبارت داریم که با حرف ربط ( und ( and به یکدیگر متصل شده اند. اما باز هم جایگاه فعل تغییر نکرده است. در هر دو عبارت فعل ها بعد از فاعل قرار گرفته اند .

Ich gebe dem hund das essen ,weil er hunger : من به آن سگ غذا میدهم چون گرسنه است

جمله ی بالا نیز از دو عبارت ساخته شده است اما میبینیم که فعل عبارت دوم در آخر جمله قرار دارد. زیرا عبارت دوم یک نیم جمله یا عبارتی فرعی و وابسته است.

8- حالت جمع فعل ها :

در زبان انگلیسی برای جمع بستن اسم ها به آخر آنها s اضافه میکنیم. اما در زبان آلمانی شکل کلمات به کلی تغییر میکند.

در بعضی مواقع برای جمع بستن اسم ها میتوان به آخر آنها e اضافه کرد (استثناهایی نیز وجود دارد). تمام اسم های جمع در زبان آلمانی با حرف تعریف die در جمله به کار میروند .

مثال :

A :der hund :سگ
Die hunde :سگ ها

B :die banana :موز
Die bananen: موز ها

اگر در آخر خود کلمه e باشد در حالت جمع حرف n نیز به آن اضافه میگردد.

C :das Auto:ماشین
Die Autos:ماشین ها

تمام اسم هایی که از زبان های دیگر وارد زبان آلمانی شده اند و ریشه ی آلمانی ندارند در حالت جمع s میگیرند .

D :der mann: مرد
die Männer: مردها

حالت جمع برخی اسم ها مانند مرد به صورت حروف ادغام نوشته میشود .

E :der vater:پدر
die Väter:پدرها

بعضی از اسم ها که در آخر آنها el یا er وجود دارد در حالت جمع با حرف ادغام نوشته میشوند .

9- در زبان آلمانی حال ساده و استمراری به یک شکل نوشته میشود :

در زبان آلمانی بر خلاف زبان انگلیسی حال استمراری وجود ندارد و هر دو زمان ساده و استمراری به یک شکل نوشته میشود.

و این ممکن است کمی گیج کننده باشد و برای تشخیص ساده یا استمراری بودن جمله باید به قید ها یا مفهوم کلی جمله دقت کنید.

برای مثال :ich esse یعنی من میخورم یا من در حال خوردن هستم. ولی در جمله ی heute esse ich fisch کلمه ی heute به معنای امروز به ما میفهماند که جمله استمراری نیست. یعنی فقط همین امروز ماهی خوردم و این اتفاق به طور مکرر نمی افتد .

10- قید ها و صفت ها یکسان هستند :

در زبان انگیسی شکل قید و صفت با یکدیگر متفاوت است مثلا کلمه ی good صفت است و well قید آن است. یا با اضافه کردن پسوند ly به بعضی صفت ها میتوان قید آنها را ساخت. اما در زبان آلمانی اینگونه نیست. مثال :

Der mann ist gut : آن مرد خوب است
Der mann singt gut : آن مرد به خوبی آواز میخواند

در این دو جمله هم صفت خوب و هم قید به خوبی به یک شکل نوشته شده اند. این قاعده تنها برای صفت های اصلی و اساسی کاربرد دارد و اگر یک صفت قبل از اسمی خاص بیاید شکل آن تغییر میکند و بسته به محتوای متن پسوند هایی به آن اضافه میشود مانند :gute / gutter / gutes / guten .

11- زبان المانی با وجود دشوار بودن گرامر آن از خیلی جهات نسبت به زبان کشور های دیگر آسان تر است.

مثلا :

  • مانند زبان چینی یا تایلندی اهنگ و تن خاص ندارد .
  • مانند زبان فرانسوی بین کلمات ارتباط و پیوستگی وجود ندارد .
  • برخلاف زبان کره ایی و ژاپنی در زبان آلمانی بسیاری از لغات شبیه لغات در زبان انگلیسی است
  • همانند زبان جمهوری چک زنجیره ایی از حروف بی صدا پشت سر هم وجود ندارد که به سختی تلفظ شود .

یکی دیگر از دلایلی که زبان آلمانی را برای ما آسان تر می کند آوایی بودن این زبان است. به عبارتی دیگر وقتی یک کلمه ایی را به زبان آلمانی میشنوید میدانید که آن کلمه چطور نوشته میشود. یعنی همانطور که خوانده و تلفظ میشود نوشته هم میشود . (البته استثناهایی نیز وجود دارد).

آموزش زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی – کلمات و عبارات مهم برای افراد مبتدی :

اولین کلماتی که یک فرد مبتدی برای شروع یک مکالمه نیاز دارد کلماتی مانند لطفا (bitte) یا تشکر (danke) میباشد.

عبارت مهم دیگر سوال درمورد ملیت و کشور است .

Woher kommen sie : اهل کجایید ؟
Ich komme aus…. : اهل …. هستم

و یا زمانی که در آلمان هستید از شما پریسیده می شود که از این کشور خوشتان می آید یا نه :

Mogen sie Deutschland? : آیا از آلمان خوشتان آمده؟
Ich mag das essen sehr : از این غذا خیلی خوشم آمده
Die leute hier sind sehr freundlich : مردم در اینجا خیلی دوستانه رفتار میکنند
Es ist aubrest sauber : اینجا خیلی تمیز است
Konnen sie mir helfen : میتونید بهم کمک کنید ؟

یادگیری جمله ی آخر برای شروع یک مکالمه بسیار مفید است و حتی در مواقع لزوم حتی باعث نجات جان افراد هم میشود.

متفاوت بودن زبان رسمی و محاوره ایی در زبان آلمانی

برخلاف زبان انگلیسی که در هر دو حالت رسمی و غیر رسمی از کلمه you (تو یا شما) استفاده میشود، در زبان آلمانی برای بیان این کلمه در مواقع غیر رسمی از du و در مواقع رسمی از Sie استفاده میشود. البته باید سعی کنیم بیشتر کلمات رسمی را به خاطر بسپاریم . مثال :

Ich liebe dich : من تو را دوست دارم
Dich شکل غیر رسمی و دوستانه ی du میباشد .
Gebe Sie emir bitte das essen : لطفا غذا را به من بده

توجه داشته باشید که Sie وقتی به معنای شما باشد همیشه با حروف بزرگ شروع و نوشته میشود.

آموزش زبان آلمانی – حروف صدادار و بی صدا :

حروف صدادار و بی صدا در زبان آلمانی نسبت به زبان انگلیسی متفاوت است. یادگیری صحیح این حروف به تلفظ بهتر کلمات کمک میکند.

حروف صدادار در زبان آلمانی حروفی هستند که به تنهایی و مستقل تلفظ میشوند و برای تلفظ نیازی به حروف دیگر ندارند. مانند : A / E / I / O / U .

همچنین در زبان آلمانی حروف صداداری وجود دارد که در زبان انگلیسی وجود ندارد مانند: Ä, Ö, Ü. حروف صدادار به صورت کوتاه و بلند تلفظ میشوند.

زمانی کوتاه تلفظ میشوند که بعد از آن گروهی از حروف بی صدا وجود داشته باشد. در غیر این صورت بلند تلفظ میشوند.

بقیه ی حروف حروف بی صدا نام دارند که خودشان به تنهایی تلفظ نمیشوند و برای تلفظ نیاز به حضور حروف های دیگر دارند .

آموزش زبان آلمانی – زبان عامیانه :

زبان محاوره و عامیانه ی آلمانی ها مانند آنچه که در آموزشگا ه ها آموزش میدهند نیست، درست همانند بسیاری از زبان های دیگر.

مخصوصا زمانی که با افراد جوان تر صحبت میکنید متوجه ی این امر بیشتر خواهید شد.

این زبان پر از اصطلاحات و کلمات عامیانه است پس باید در یادگیری اصطلاحات عامیانه دقت کنید. مثلا وقتی میخواهیم بگوییم یک چیزی خیلی عالی و فوق العاده است میگوییم :das ist hammer یا وقتی که یک حرفی به شدت ما را تحت تاثیر قرار میدهد میگوییم das ist fett .در حالی که معنی تحت الفظی آن یعنی چاق بودن یا چربی زیاد داشتن .

یادگیری زبان آلمانی

راه کارهایی برای یادگیری بهتر و سریع تر زبان آلمانی :

1- تماشای فیلم به زبان آلمانی:

فیلم ها را در ابتدا همراه با زیرنویس ببینید .این کار به شما کمک میکند تا طرز صحیح تلفظ کلمات را یاد بگیرید. زمانی که فیلم تماشا میکنید، کلمات را تکرار کنید تا درذهنتان باقی بمانند.

تماشای فیلم باعث میشود با کلمات پرکاربرد و اساسی در زبان محاوره آشنا شوید. حتما در هنگام تماشا به ترجمه ی صحیح کلمات دقت کنید .

2- مطالعه ی کتاب به زبان آلمانی:

زندگی در آلمان و در ارتباط بودن با افراد آلمانی زبان بهترین راه برای یادگیری این زبان است. اما اگر در آلمان زندگی نمیکنید میتوانید کتاب هایی که به زبان آلمانی هستند را مطالعه کنید و از این طریق دانش واژه های خود را گسترش دهید .کتاب هایی که مبوط به گرامر و دستور زبان هستند را فراموش نکنید .

3- تمرین نوشتن:

مهم نیست اگر در ابتدا نتوانید متن های پیچیده بنویسید. فقط به تمرین نوشتن ادامه دهید تا زبان و گرامر آلمانی را سریع تر یاد بگیرید.

اگر یک دوست آلمانی زبان داشته باشید میتوانید نوشته های خود را به او نشان بدهید و ضعف و قوت خود را بشناسید .

4- رفتن به کلاسهای آموزش پیشرفته ی زبان آلمانی :

رفتن به این کلاس ها به پیشرفت سریع شما کمک میکند. زیرا در این کلاسها شما با چالش های زیادی روبه رو میشوید و قواعد و مسائل پیچیده تری را یاد میگیرید.

نکات بالا ممکن است در ابتدا کمی سنگین و دشوار به نظر برسد. مفهوم این نکات پیچیده نیست اما مسئله ی اصلی سرعت یادگیری و به کاربردن این نکات در جمله است. آسان شدن این نکات بستگی به تمرین و علاقه ی افراد به زبان آلمانی دارد.

سعی کردیم در این قسمت آموزش زبان آلمانی را به صورت خلاصه داشته باشیم و راه کار هایی برای یادگیری بهتر این زبان را به شما آموزش دهیم.

How to Learn Germanکتاب گرامر رو قورت بده!

آموزش صفر تا صد گرامر به زبانی ساده + مثال های کاربردی

دانلود کتاب

همچنین ببینید

خودآموز زبان آلمانی

خودآموز زبان آلمانی – آموزش زبان آلمانی رایگان از پایه همراه با مثال

خودآموز زبان آلمانی گرامر رو قورت بده آموزش 0 تا 100 گرامر انگلیسی به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *