آزمون آیلتس IELTS

آیلتس (IELTS) برای اشخاصی که تصمیم به مهاجرت دارند نامی آشنا است. این افراد زمانی که برای مهاجرت درخواست می دهند از آن ها چند مدرک خواسته می شود که یکی از مهم ترین آن ها مدرک آیلتس می باشد.

در این مطلب از سایت لرن انگلیسی، قصد داریم صفر تا صد آیلتس را برای شما عزیزان شرح دهیم تا با همه جوانب آن آشنا شوید. بنابراین اگر می خواهید همه چیز را در مورد آیلتس بدانید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. در ابتدا یک توضیح مختصر درباره این آزمون می دهیم و بعد به سراغ سوالات شما می رویم. ضمن اینکه مطالب ما کاملا به روز شده است و برای شما کارآیی لازم را دارد.

[button color=”pink” size=”medium” link=”https://www.xn--mgbtb3f1z.com/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1-%D8%B1%D9%88-%D9%82%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%AF%D9%87/” icon=”” target=”true”]دانلود گرامر رو قورت بده![/button]

 

توضیح آیلتس :

آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس مهم ترین آزمون زبان انگلیسی محسوب می شود. این آزمون برای افرادی که می خواهند به تحصیل، کار و … بپردازند برگزار شده و مورد تایید ۱۳۰ کشور جهان می باشد. ضمن اینکه این آزمون به صورت همزمان در سراسر جهان برگزار می شود و در هر کشوری چند موسسه تایید شده و مورد اعتماد وظیفه برگزاری آن را برعهده دارند. در کشور ما نیز چند سازمان از برگزار کنندگان آزمون آیلتس به حساب می آیند که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

در زیر سوالات پرتکرار متقاضیان آیلتس (IELTS) را به صورت جامع پاسخ داده ایم :

سوالات متقاضیان درمورد آیلتس

سوال ۱) آزمون آیلتس چه انواعی دارد؟

آزمون آیلتس متشکل از دو نوع آزمون است که هر کدام برای یک هدف خاص برگزار می شود. این دو آزمون آیلتس عبارتند از :
1. آیلتس علمی (Academic IELTS)
2. آیلتس عمومی (General IELTS)

آیلتس علمی (Academic IELTS) :

اگر از متقاضیانی هستید که می خواهید برای تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت نمایید باید در آیلتس آکادمیک یا علمی شرکت نمایید. در این آزمون مقطع تحصیلی شما فرقی نمی کند کارشناسی باشد یا ارشد یا مقاطع بالاتر در همه مقاطع موظف به شرکت در آزمونIELTS از نوع علمی هستید و باید در آن امتیاز مطلوب را کسب نمایید.

آیلتس عمومی (General IELTS) :

آزمون آیلتس عمومی برای متقاضیانی که قصد کار در سایر کشورها را دارند به کار می رود همچنین افرادی که قصد تحصیل در مقاطع پایین تر از دانشگاه را دارند باید در این آزمون شرکت نمایند. این افراد باید امتیاز لازم را کسب کنند تا مدرک آیلتس برای آن ها صادر شود.

سوال ۲) آیا اعتبار مدرک آیلتس (IELTS) دائمی است؟

خیر مدرک آیلتس مانند مدارک دانشگاهی و سایر مدارک دائمی نمی باشد. این مدرک تنها دو سال ارزش دارد. ممکن است برای شما سوال پیش آید که چرا اعتبار آن کوتاه است در پاسخ به شما عزیزان این موضوع را یادآوری می کنیم که زبان های مختلف در صورت عدم تکرار از حافظه ما پاک می شوند و ممکن است بعد از گذشت سال ها مباحث آن را فراموش کنیم.

دلیل برگزاری مجدد آزمون آیلتس بعد از دو سال همین موضوع است. نهادهای مرتبط می خواهند از کیفیت اطلاعات شما در مورد زبان انگلیسی اطمینان حاصل نمایند به همین دلیل تصمیم گرفته اند ارزش مدرک را دو ساله تعیین نمایند تا اعتبار بیشتری داشته باشد و مجدد اطلاعات متقاضیان ارزیابی گردد.

سوال ۳) برای قبولی در دو آزمون آیلتس عمومی و دانشگاهی چه امتیازی باید کسب شود؟

شیوه امتیاز دهی در آزمون آیلتس از 0 تا 9 بوده و هر یک از اعداد 0 تا 9 یک معنی را دارند. در زیر به معانی این امتیازات اشاره نموده ایم :

 •  امتیاز 0 نشان دهنده عدم اطلاعات متقاضی می باشد.
 •  امتیاز 1 بسیار ضعیف است و نشان دهنده این است که فرد متقاضی جز تعدادی کلمه انگلیسی اطلاعات دیگری ندارد.
 • امتیاز 2 به معنا عدم تسلط به زبان انگلیسی بوده و اینکه فرد متقاضی فقط قادر به تکلم جملاتی است که اکثر افراد قادر به تکلم آن هستند.
 •  امتیاز 3 به معنا عدم یادگیری جزئیات است و شخص گیرنده این امتیاز فقط می تواند یک معنا کلی را متوجه شود.
 • امتیاز 4 به معنا عدم توانایی در گفتار و درک مطالب است. این امتیاز نیز مانند امتیازات قبلی غیر قابل قبول می باشد.
 • امتیاز 5 نشان دهنده توانایی در سطح متوسط بوده و اینکه فرد می تواند تا حدودی با دیگران ارتباط کلامی برقرار نماید. فردی که این امتیاز را کسب کرده است اشتباهات زیادی داشته و باید مانند سایر امتیازات قبل تلاش بیشتری برای یادگیری زبان انجام دهد.
 • امتیاز 6 به معنا وجود کم دقتی در برخی مباحث بوده و اینکه ممکن است برخی مطالب را درک نکرده باشد. این امتیاز تا حدودی قابل قبول و نیازمند کمی تلاش بیشتر است. فردی که این امتیاز را کسب می نماید توانایی خوبی در تکلم با دیگران دارد.
 •  امتیاز 7 نشان دهنده سطح خوب است و شخص گیرنده این امتیاز قادر به ادراک جزئیات زبان بوده و بطور کلی در سطح مطلوبی قرار دارد.
 •  امتیاز 8 بیان کننده سطح خیلی خوب متقاضی بوده و تعداد کمی اشتباه در آزمون رخ داده است.
 • امتیاز 9 به معنا سطح عالی متقاضی است. اشخاصی که موفق به بالاترین امتیاز در آیلتس می شوند کاملا بر زبان انگلیسی تسلط داشته و می توانند به راحتی از سایر متقاضیان پیشی بگیرند.

امتیازی که در آزمون آکادمیک باید کسب شود بستگی به دانشگاه مدنظر شما دارد. برای مثال متقاضیان دانشگاه های معتبرتر نظیر آکستفورد و هاروارد و … نباید امتیاز کمتر از 7 را کسب نمایند. برخی از دانشگاه هایی که مدرک آن ها ارزش کمتری از آکستفورد و هاروارد و … دارد با امتیاز 5 الی 6 نیز متقاضی را قبول می کنند.

در آزمون آیلتس نوع عمومی بستگی به کار و سطح مدرسه باید یک امتیاز را کسب نمایید ولی معمولا امتیازهای زیر 5 یا 6 رد می شوند و متقاضی باید حداقل امتیاز 6 را کسب کرده باشد.

سوال ۴) چه سازمان هایی در ایران موظف به برگزاری آزمون آیلتس شده اند؟

در هر کشوری تعدادی سازمان موظف به برگزاری آیلتس هستند. در حال حاضر و در آخرین اخبار رسیده در کشور ما 8 سازمان وظیفه برگزاری آن را برعهده دارند. از این سازمان ها می توان به دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه پارسیان، موسسه شکوه تهران، موسسه شکوه سمنان، موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش، موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین، موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام و همینطور آیلتس تهران اشاره کرد.

بنابراین هرگز به موسسات غیرمرتبط و نامعتبر مراجعه نکنید چرا که آن ها از طرف سازمان جهانی British council و همچنین University of Cambridge ESOL به رسمیت شناخته نشده و مدرک کسب شده شما در این مراکز هیچ ارزشی ندارد. این دو سازمان مهم، آزمون آیلتس را بطور مشترک در کشورهای جهان برگزار می کنند و فقط باید به مراکزی رجوع کنید که آن ها را خدمت شما عزیزان معرفی کرده اند.

پس به یکی از 8 مرکزی که ذکر کرده ایم رجوع فرمایید. این 8 مرکز در تهران قرار دارند ولی در برخی از شهرهای ایران دارای نمایندگی هستند که در بخش بعدی شهرهای برگزار کننده آیلتس را معرفی کرده ایم.

سوال ۵) در کدام یک از شهرهای ایران آزمون آیلتس برگزار می شود؟

15 تا از شهرهای ایران آزمون آیلتس را برگزار می کنند. از شهرهای برگزار کننده این آزمون می توان به تهران، شیراز، اصفهان، کرج، کرمان، کیش، کرمانشاه، اهواز، دزفول، همدان، رشت، ساری، تبریز و مشهد اشاره کرد.

سوال ۶) نحوه برگزاری این آزمون به چه شکلی است؟

در آیلتس باید به 4 قسمت اصلی آزمون پاسخ دهید. این بخش ها عبارتند از Listening، Speaking، Reading ، Writing
این 4 قسمت هر کدام مشخصات منحصر به فردی دارند که در زیر شرح داده شده است :

 1.  Listening: از 4 بخش و 40 گزینه تشکیل شده است و برای پاسخدهی به این موارد 30 دقیقه زمان لحاظ شده است.
 2. Speaking: از 11 تا 14 دقیقه زمان برای مکالمه در نظر گرفته اند.
 3.  Reading: دارای 3 بخش و 40 گزینه است و 60 دقیقه برای پاسخ به این بخش معین شده است.
 4.  Writing: دارای 2 tasks است که هر کدام باید 150 و 250 کلمه ای باشند و مهلت پاسخ به این 2 بخش یک ساعت است.

از نظر زمان برگزاری، در ماه دو بار این آزمون در شهرهایی که ذکر شد برگزار می شود. ضمن اینکه برای شرکت در آزمون جهانی آیلتس باید 3 ماه پیش از شروع آزمون ثبت نام نمایید.

سوال ۷) چه منابعی برای قبولی در آیلتس باید مطالعه شوند؟

برای آزمون آیلتس (IELTS) منابع به خصوصی معرفی نشده است. باید دانش خود را در حوزه های مختلف نظیر گفتار و شنیدار و … تقویت نمایید. در این زمینه ها کتاب های زیادی منتشر شده اند که می توانید تعدادی از آن ها را تهیه کرده و با دقت فراوان مورد بررسی قرار دهید.

در زمینه مهاجرت موضوعی که بسیار مهم است بحث توانایی مکالمه می باشد. زبان انگلیسی یک زبان منتخب جهان بوده و برای مهاجرت باید بتوانید زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید. در آیلتس به صورت 14 دقیقه یک کارشناس زبان با شما صحبت می کند و شما باید قادر به مکالمه با کارشناس مربوطه باشید.

سوال ۸) آیا می توان به نتیجه آزمون آیلتس معترض شد؟

بله این امکان برای متقاضیان فراهم شده است تا در صورت عدم اطمینان به نتایج آیلتس به نمره خود معترض شوند. در این آزمون هر گونه اعتراض به نتایج را با نام Enquiry on Results می شناسند. پیش از اینکه به امتیاز آیلتس خود اعتراض کنید به توصیه های ما توجه فرمایید تا متحمل ضرر نشوید.

وقتی نتیجه آزمون می آید کاملا مشخص است که از چه قسمت هایی نمره های بیشتر یا کمتری گرفته اید. بنابراین اگر تصور می کنید در بخش های خواندن و گوش دادن امتیازات کمی اخذ کرده اید بهتر است اعتراض نکنید چرا که بسیار نادر است که کارشناسان این قسمت ها را اشتباه تصحیح نمایند و این بخش ها کاملا به خود شما بستگی داشته است. اما قضیه برای دو بخش دیگر یعنی نوشتن و صحبت کردن کاملا فرق می کند.

این دو بخش بیشتر با نظر کارشناسی که در جلسه حاضر است و با شما مکالمه داشته بستگی دارد. البته بطور کلی احتمال ارائه نمره اشتباه بسیار کم است چرا که افراد فعال در سازمان های آیلتس از بهترین ها هستند و همیشه دقیق ترین نمرات را برای متقاضیان عزیز در نظر می گیرند. نکته بعدی که بسیار مهم است مهلت زمانی اعتراض می باشد. زیر 4 هفته باید به نتیجه اعتراض نمایید و اگر بیش از 4 هفته از آزمون گذشته باشد هیچ یک از اعتراض ها رسیدگی نمی شود.

مدارک لازم جهت اعتراض، کارنامه و نتایج شما و همچنین فرم اعتراض می باشد. باید این مدارک را به سازمانی که برای آزمون آیلتس به آنجا مرجعه کرده اید بفرستید. نحوه ارسال مدارک به خود آن سازمان بستگی دارد. برخی از سازمان ها فقط مراجعه حضوری را رسیدگی می کنند ولی برخی دیگر به صورت پست یا فکس نیز پذیرش می کنند. ضمن اینکه بیشتر از یک بار نمی توانید به نتایج اعتراض کنید بنابراین ارسال اعتراض مجدد به هیچ وجه رسیدگی نخواهد شد.

سوال 9) آیا اعتراض به نتایج آزمون هزینه ای در بردارد؟

بله هزینه اعتراض به آزمون بسیار بالا است و نزدیک به هزینه شرکت در آن می باشد. بنابراین متقاضیان ترجیح می دهند اعتراض نکنند و خود را برای آزمون آیلتس بعدی آماده نمایند. ضمن اینکه اگر اعتراض شما با موفقیت همراه باشد و اشتباهی در تصحیح پیش آمده باشد هزینه تصحیح مجدد را به شما باز می گردانند.

سوال 10) آزمون آیلتس چه فرقی با تافل دارد؟

اکنون به بررسی دو آزمون مهم و استاندارد جهانی یعنی آیلتس و تافل می پردازیم. برای بسیاری از افراد سوال است که این دو چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در ادامه این بخش به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

آزمون TOFEL یک آزمون معتبر و شناخته شده مطابق با استانداردهای جهانی است. این آزمون بیشتر برای مراکز دانشگاهی کاربرد دارد و تعداد دانشگاه هایی که این مدرک را قبول کرده اند به بیش از 100 دانشگاه درجه یک جهان می رسد. تافل بیشتر برای افرادی که علاقه به لهجه آمریکایی دارند مناسب است چرا که یادگیری زبان انگلیسی مطابق با لهجه کشور آمریکا صورت می گیرد و حتی سازمانی که در روند مدارک تافل نظارت دارد یک سازمان آمریکایی به نام ETS می باشد.

در صورتی که آزمون IELTS با توجه به لهجه بریتانیا صورت می گیرد. به همین دلیل کشورهایی که به بریتانیا نزدیک هستند نظیر استرالیا و نیوزلند و … بسیار برای این مدرک ارزش قائل هستند و حتی بیشتر کشورهای اروپایی مدرک آیلتس را معتبرتر از تافل می دانند. این مدرک برای اشخاصی که می خواهند مهاجرت کنند بسیار کارآمد بوده و برای افرادی که می خواهند به کشورهای خارجی جهت کار و تحصیل بروند عالی است و باید با توجه به نوع هدف خود یکی از انواع آیلتس را انتخاب نماید.

از نظر برگزاری آزمون نیز تفاوت های زیادی بین این دو مدرک زبان انگلیسی وجود دارد. برای مثال در آزمون آیلتس تنها 2 ساعت و 45 دقیقه زمان برای پاسخدهی به شما داده می شود ولی در آزمون تافل این زمان نزدیک به 4 ساعت می رسد.

سبک سوالات نیز از دیگر تفاوت های بارز این دو آزمون است. اکثر سوالات تافل تستی هستند ولی سوالات آیلتس در تنوع زیادی طرح می گردد. در آزمون آیلتس شاهد انواع جاهای خالی، سوالات کوتاه و بلند و همچنین وارد کردن یک مقاله کوتاه خواهید بود.

از نظر شیوه برگزاری بین این دو آزمون تفاوت های زیادی وجود دارد. سبک برگزاری آزمون تافل به این صورت است که متقاضیان در یک محیط بر پشت سیستم های کامپیوتری می نشینند و از طریق کامپیوتر به سوالات پاسخ می دهند اما سبک برگزاری آیلتس کمی متفاوت بوده و به صورت نوشتار بر روی کاغذ و کامپیوتر برگزار می گردد.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]

برای دانلود کتاب جامع آموزش گرامر انگلیسی به زبانی ساده و قابل فهم بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.learnengli30.com/گرامر-رو-قورت-بده/” icon=”” target=”true”]گرامر رو قورت بده![/button]

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید