نمره دهی آیلتس

مباحثی که اکنون قصد توضیح آن را داریم مباحث مربوط به نمره دهی آیلتس (Band Scores) است. آزمون آیلتس در سه نوع برگزار می شود که در این آزمون ها برای هر بخش بندی نمره ای در نظر گرفته شده است. به طور کلی نمرات آیلتس از ۹ محاسبه می شوند و داوطلبی که موفق به کسب نمره ۹ شود بهترین سطح را داشته و فردی که نمره ۱ را بگیرد دارای پایین ترین سطح است. برای یادگیری انگلیسی با فیلم و داستان انگلیش پلاس را دانلود کنید:

[button color=”pink” size=”medium” link=”https://www.xn--mgbtb3f1z.com/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B4-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3/” icon=”” target=”true”]دانلود انگلیش پلاس[/button]

مطالبی که در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم عبارتند از توضیح جامع برای یکایک نمرات آیلتس، نمره دهی آیلتس برای هر بخش و همینطور معرفی روش هایی که باعث کسب نمره بیشتر در این آزمون گزینشی مهم می شوند.

نمره دهی آیلتس

معنی هر نمره آیلتس از ۱ تا ۹ را در زیر توضیح داده ایم :

 • نمره ۱ بیانگر سطح ضعیف بوده و اینکه نشان از عدم آمادگی داوطلب برای آزمون آیلتس می باشد. فردی که این نمره را کسب می کند تنها به تعدادی لغت انگلیسی تسلط دارد.
 • نمره ۲ توسط افرادی گرفته می شود که تنها با تعدادی جمله پر تکرار انگلیسی آشنا هستند و به جزء لغات و جملات معروف انگلیسی قادر به صحبت کردن و نوشتن و … نیستند.
 • نمره ۳ بیانگر سطح پایین است و فردی که این نمره را اخذ کرده است در مکث های فراوان قادر به تکلم ضعیف بوده و فقط با جملاتی که بیشتر افراد آشنا هستند می تواند مکالمه کند و در کل دایره لغات ضعیفی دارد.
 • نمره ۴ بیانگر این است که داوطلب با اشکالات جدی مکالمه و سایر بخش ها مواجه بوده و نیازمند تمرین بیشتری برای قبولی در آیلتس است.
 • نمره ۵ به این معنا است که مهارت در سطح متوسط قرار دارد و در بخش های مختلف اشتباهات زیادی داشته که با تمرین بیشتر قابل رفع شدن است.
 • نمره 6 یک نمره قابل قبول محسوب می شود و سطح خوب داوطلب را نشان می دهد. این نمره در برخی از دانشگاه های نامدار دنیا کاملا مطلوب بوده و موجب پذیرش داوطلبان می شود.
 • نمره 7 یعنی اینکه داوطلب در بخش تخصصی مهارت های لازم را دارد و اشتباهات کمی در زمینه های مختلف زبان انجام داده است.
 • نمره 8 یک نمره ایده آل به حساب می آید و مورد تایید دانشگاه هایی قرار دارد که در جهان اول هستند و کاملا نشان دهنده تسلط بالا کسب کننده این امتیاز می باشد.
 • نمره 9 کامل ترین نمره است و بیانگر اطلاعات قوی و تسلط بی نظیر داوطلب است. داوطلبان با این نمره در هر دانشگاهی پذیرش خواهند شد.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]

برای دانلود کتاب جامع آموزش گرامر انگلیسی به زبانی ساده و قابل فهم بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.learnengli30.com/گرامر-رو-قورت-بده/” icon=”” target=”true”]گرامر رو قورت بده![/button]

[/box]

نمره دهی آیلتس برای هر بخش آزمون را در زیر قرار داده ایم :

نمره دهی آیلتس برای بخش های Reading and Listening

روش نمره دهی آیلتس در بخش های خواندن (Reading) و گوش دادن (Listening) مشابه است. در هر کدام ۴۰ سوال متنوع آورده می شود و هر یک از این سوال ها داری نمره بندی های متفاوتی هستند. ضمن اینکه این دو بخش نمره منفی نداشته و پاسخ اشتباه شما از امتیاز پاسخ های صحیح کم نخواهد کرد.

نمره دهی آیلتس برای بخش Writing

در این بخش دو task آورده می شود و شما باید نوشته کوتاهی را با رعایت همه استانداردها وارد نمایید. موارد تاثیرگذار بر نمره این دو بخش عبارتند از رعایت دستور زبان انگلیسی و همه مباحث گرامر، مرتبط بودن جملات با یکدیگر، بکارگیری لغات متنوع و در کل دارا بودن دانش واژگان یا تسلط بر لغات زیاد برای اعمال در متن. این موارد از دید تصحیح کننده به دقت رصد خواهد شد و قطعا هر چقدر نوشته قوی و استانداردتر باشد نمره بهتری به دست می آورید.

نمره دهی آیلتس برای بخش Speaking

همانطور که می دانید در بخش Speaking باید با کارشناسی که در حوزه شما در نظر گرفته اند مکالمه ای به مدت ۱۱ الی ۱۴ دقیقه داشته باشید. کارشناس زبان انگلیسی در هنگام صحبت کردن شما به ۴ مورد توجه می کند که عبارتند از رعایت گرامر و دستور زبان، تلفظ صحیح، گستردگی دایره لغات و استفاده از کلمات متنوع و همچنین انسجام کلام و روان صحبت کردن شما برای کارشناس مربوطه بسیار مهم است و طبق این ۴ اصل نمره نهایی بخش Speaking را ثبت می کند.

در زیر به روش هایی که منجر به کسب نمره عالی در آیلتس می شود اشاره شده است :

 • بخش Listening

در واقع مهمترین بخش همین گوش دادن (Listening) است. این بخش تاثیر بسیاری بر بخش های دیگر آیلتس می گذارد. برای مثال در بخش Speaking تا معنی یک جمله را نفهمید نمی توانید به آن پاسخ دهید بنابراین این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

دلیل اینکه مدرسان زبان تاکید دارند که حتما فیلم های انگلیسی زبان را ببینید تقویت بخش گوش دادن و همینطور افزایش تمرکز بر روی واژگان زبان انگلیسی می باشد. اگر می خواهید نمره خوبی از این بخش بگیرید باید مهارت شنوایی خود را به سطح بالایی برسانید.

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد برای نمونه شنیدن آهنگ های انگلیسی زبان بسیار کمک کننده می باشد و همانطور که اشاره شد تماشا فیلم هایی به زبان انگلیسی بسیار تاثیرگذار است و موجب شده افراد زیادی با تماشا زیاد این سبک فیلم ها با زبان انگلیسی بهتر آشنا شوند.

 • بخش Reading

در این بخش به هر داوطلب 3 متن داده شده و شما باید در زمان 1 ساعت باید به ۴۰ سوال طبق متن های داده شده پاسخ دهید. مهارت خواندن مانند سایر مهارت های زبان مهم بوده و باید زمان زیادی را برای تقویت آن صرف کرد. برای اینکه نمره دهی آیلتس در این بخش خوب باشد پیشنهاد می کنیم کتاب یا مجله هایی به زبان انگلیسی بخوانید یا اینکه کتاب های صوتی گوش کنید و پس از پایان هر جمله مانند همان گوینده جملات را تکرار نمایید. با این کار باعث تقویت مهارت های خواندن و گوش دادن می شوید.

 • بخش Writing

برای این بخش 2 متن آورده می شود و شما باید به قواعد نوشتن دقت داشته باشید و همچنین املا کلمات را درست بنویسید. هر اشتباه املایی سبب کسر نمره می شود بنابراین اگر املا ضعیفی دارید بر روی آن کار کنید. خواندن لغات زیاد و یادداشت چندین باره لغاتی که آن ها را اشتباه می نویسید باعث بهتر شدن املا شما شده و در نهایت نمره خوبی از این بخش به دست می آورید.

 • بخش Speaking

سعی کنید تمرکز خود را حفظ نمایید تا هنگام صحبت با کارشناس، لغات زیادی را به یاد آورید و همینطور فقط درباره موضوع مشخص شده صحبت کنید. روش های زیادی برای تقویت این بخش وجود دارند که از بین آن ها می توان به ایجاد یک فضا که گویا در کشور انگلیسی زبان زندگی می کنید اشاره کرد. تنها راهی که باعث تقویت سریع مکالمه شما می شود این است که در آن محیط قرار بگیرید تا با شنیدن مکرر جملات انگلیسی به آن ها تسلط پیدا نمایید.

برای اینکه این نوع محیط را ایجاد کنید می توانید اپلیکیشن های مختلفی را که برای این منظور ساخته شده اند دانلود نمایید. از طریق ‌این اپلیکیشن می توانید با افراد مختلف در سراسر دنیا که خواهان یادگیری زبان انگلیسی هستند مکالمه داشته باشید. شنیدن و گوش دادن به صحبت های آن ها و تلاش برای ارتباط و صحبت به زبان انگلیسی موجب آشنایی بیشتر شما با لغات متنوع شده و شما را دارای یک دایره لغات قوی می کند.

نکته مهم پایانی مربوط به روش نمره دهی آیلتس است. در نمره دهی این آزمون، نمرات گرد می شوند برای مثال اگر شما نمره 6.41 را گرفته باشید به سمت پایین گرد شده و به نمره 6 تبدیل می گردد و همینطور اگر نمره شما 6.67 شده باشد به نمره نزدیکتر یعنی نمره 7 تبدیل می شود.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]

آموزش اصطلاحات پرکاربرد انگلیسی، مکالمه، تقویت لیسنینگ، آموزش گرامر به روشی جدید و علمی برای یادگیری سریع و عمیق انگلیسی از مقدماتی تا پیشرفته با دوره انگلیش پلاس برای اولین بار در ایران و به زبان فارسی

برای دانلود انگلیش پلاس بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.xn--mgbtb3f1z.com/انگلیش-پلاس/” icon=”” target=”true”]دانلود انگلیش +[/button]

[/box]

مطالب مرتبط:

نمونه برنامه ریزی آیلتس

شروع آیلتس از صفر

اثر انگشت در آزمون آیلتس

شرایط سنی آزمون آیلتس

تدریس خصوصی آیلتس

آموزش آیلتس

 

دیدگاهتان را بنویسید