نمونه برنامه ریزی آیلتس

امروز با نمونه برنامه ریزی آیلتس در خدمت شما همراهان محترم هستیم. پیش از اینکه چند نوع برنامه ریزی را بررسی نماییم کمی درباره اهمیت وجود برنامه ریزی صحبت می کنیم. با گرامر دات کام همراه باشید.

[button color=”pink” size=”medium” link=”https://www.xn--mgbtb3f1z.com/%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1-%D8%B1%D9%88-%D9%82%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%AF%D9%87/” icon=”” target=”true”]دانلود گرامر رو قورت بده![/button]

 

وقتی صحبت از آزمون می شود به یاد تلاش ها و مطالعات منابع مختلف با یک برنامه ریزی اصولی می افتیم. برنامه ریزی می تواند شما را به سمت موفقیت سوق دهد و همینطور عدم آن مانع بزرگی برای قبولی در آزمون است. بدون برنامه ریزی زمان ارزشمند زیادی را از دست می دهید ولی اگر یک برنامه ریزی درست و استاندارد را در پیش بگیرید به اهداف خود خواهید رسید. بنابراین مهمترین عامل موفقیت در یک فرد قطعا تدوین برنامه ریزی عالی می باشد.

در زمینه آزمون بین المللی آیلتس نیز وجود برنامه ریزی یک نقطه عطف به حساب می آید. همانطور که می دانید متقاضیان آیلتس را اشخاصی تشکیل می دهند که می خواهند به خارج از کشور به دلایلی نظیر تحصیل، کار و … مهاجرت نمایند به همین دلیل باید به شدت بر روی زبان انگلیسی خود کار کنند تا در این آزمون موفق باشند.

آزمون آیلتس یک آزمون با سطح بسیار بالا است که زیر نظر برترین سازمان ها برگزار می شود بنابراین شما با سوالات آسانی مواجه نخواهید شد. این موضوع نشان دهنده این است که باید برای قبولی در این آزمون وقت بگذارید و یک نمونه برنامه ریزی آیلتس نتیجه بخش را دنبال کنید.

نکاتی درباره برنامه ریزی آیلتس :

– در هنگام انتخاب یک نمونه برنامه ریزی آیلتس باید نمونه ای را برگزینید که بیشتر به شرایط شما نزدیک است. برای مثال آزمون آیلتس از ۴ قسمت اصلی یعنی گوش دادن، نوشتن، صحبت کردن و خواندن تشکیل شده است و شما باید بیشتر بر روی نقاط ضعف خود وقت بگذارید. اگر در صحبت کردن ضعیف هستید زمان بیشتری را برای این مرحله در نظر بگیرید.

– استفاده از تجربه افرادی که در آیلتس شرکت کرده اند کمک زیادی در انتخاب برنامه ریزی شما خواهد داشت. ما نیز در ادامه معتبرترین برنامه ریزی ها را گردآوری کرده ایم تا شما همراهان گرامی بهترین انتخاب را داشته باشید.

– اگر در طول روز به سرکار می روید نگران نباشید ما یک نمونه برنامه ریزی آیلتس را در ادامه قرار داده ایم که مختص افراد شاغل می باشد. کاری که باید انجام دهید این است که پس از کمی استراحت به سراغ برنامه ریزی رفته و مطالعه منابع استاندارد خود را آغاز نمایید. در آخر تعدادی منابع عالی به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

– مدتی که هر متقاضی برای آیلتس زمان می گذارد با دیگری فرق می کند. ممکن است یک نفر برای یک سال برنامه ریزی داشته باشد و شخص دیگری تنها سه ماه فرصت داشته باشد. قطعا مدت زمان مطالعه مهم است ولی مهمتر از آن شناخت منابع قوی و مطالعه با کیفیت تر می باشد. بنابراین تنها با سه ماه برنامه ریزی مناسب می توان نمره خوبی را در این آزمون کسب کرد.

در زیر تعدادی نمونه برنامه ریزی آیلتس را قرار داده ایم که بهتر است با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب نمایید.

برنامه ریزی برای آیلتس

نمونه برنامه ریزی آیلتس 1 :

اولین نمونه برنامه ریزی را مخصوص افرادی گذاشته ایم که در روز مشغله کاری داشته و زمان مطالعه ندارند. این افراد باید پس از بازگشت از سرکار، کمی استراحت کرده و پس از بازیابی انرژی خود شروع به مطالعه منابع نمایند. در زیر برنامه ریزی را قرار داده ایم که می توانید با توجه به ساعات کاری خود در آن تغییراتی را لحاظ نمایید.

 •  شنبه : از زمان 4 بعد از ظهر تا ساعت 10 شب را به مباحث مختلفی نظیر تمرین جملات writing اختصاص دهید. نوشتن مانند مکالمه مهم است و باید برای آن زمان زیادی را در نظر بگیرید.
 • یکشنبه : 4 بعد از ظهر تا ساعت 10 شب را مخصوص تمرین writing نمایید و تعدادی نمونه سوال را مطالعه کنید تا با سبک سوالات آزمون آشنا گردید.
 •  دوشنبه : از ساعت 4 بعد از ظهر را مخصوص گوش دادن به زبان انگلیسی و بررسی نمونه سوالات بخش های Listening قرار دهید.
 •  سه شنبه : امروز را برای تسلط بیشتر به لهجه انگلیسی قرار دهید. لهجه شما به دلیل شرکت در آیلتس باید کاملا انگلیسی باشد تا بتوانید نمره بیشتری از کارشناسان را کسب نمایید. بنابراین سه شنبه ها را به بخش Reading اختصاص دهید.
 •  چهارشنبه : از ساعت 4 بعد از ظهر به بعد را شروع به مکالمه و تقویت Speaking کنید تا با اعتماد به نفس بهتری مقابل آزمون گیرنده ظاهر شوید.
 • پنج شنبه : در آیلتس برخلاف تافل باید به صورت حضوری با کارشناس صحبت نمایید بنابراین باید زمان بیشتری نیز برای آن در نظر گرفت. پنج شنبه از 4 بعد از ظهر به بعد را مجدد بر روی صحبت کردن تمرین نمایید و بعد شروع به مطالعه نمونه سوالات چند سال اخیر کنید.
 • جمعه : مطالعه زبانی به جز زبان مادری کاملا فرار بوده و از ذهن ما پس از گذشت مدتی در صورت عدم تمرین پاک می شود به همین علت باید تمرین زیادی داشته باشید. متقاضیان عزیز معمولا روز جمعه زمان بیشتری برای آموزش دارند و بهتر است این روز را به مطالعه تمام مطالبی که در طول هفته انجام داده اید اختصاص دهید.

نمونه برنامه ریزی آیلتس 2 :

 •  شنبه : صبح را به آموزش در بخش های گوش دادن و صحبت کردن اختصاص دهید و بعد از ظهر را شروع به تمرین نوشتن کنید.
 • یکشنبه : در روز یکشنبه خواندن را جایگزین گوش دادن کنید و پس از آن شروع به صحبت کردن نمایید و بعد از ظهر مجدد شروع به نوشتن نمایید چرا که یک بخش آیلتس مربوط به نوشتن یک مقاله کوچک می باشد.
 •  دوشنبه : مجدد به گوش دادن و صحبت کردن و روال روز شنبه ادامه دهید و نوشتن خود را درباره مسائل مختلف در زمان بیشتری انجام دهید.
 •  سه شنبه : در سه شنبه روال یکشنبه را پیش بگیرید. ابتدا شروع به خواندن و صحبت نمایید و در آخر یک متن طولانی با ادبیات خود بنویسید.
 • چهارشنبه : تمرین در چهار بخش را ادامه دهید و برای هر کدام زمان مناسبی را با توجه به نقاط ضعف خود تعیین نمایید.
 • پنج شنبه : حداقل به دو آزمون آیلتس جواب داده و زمان بگیرید. توجه داشته باشید که زمان پاسخدهی به هر آزمون نباید از دو ساعت و 45 دقیقه بیشتر شود. سپس پاسخ صحیح را با پاسخ خود مقایسه نمایید.
 • جمعه : مطالب مهم در طول هفته را مجدد بررسی نمایید و بیشتر برای تقویت نقاط ضعف خود در روز پایانی هفته وقت بگذارید.

نکاتی که در هنگام عمل به نمونه برنامه ریزی آیلتس منتخب خود باید انجام دهیم را در زیر اشاره کرده ایم :

–  سعی کنید در زمان هایی که وقت آزاد شما محسوب می شود با یکی از دوستان خود که به زبان انگلیسی مسلط است مکالمه داشته باشید یا در صورت نداشتن همچین موقعیتی می توانید درباره اهداف و علایقی که دارید با خود به زبان انگلیسی صحبت نمایید و همچنین مطالعه کتاب های رمان یا هر سبکی که علاقه دارید یک روش عالی برای تقویت بخش Speaking شما می باشد.

– تماشا فیلم هایی با زیر نویس فارسی به شدت توصیه می شود با این روش تسلط بالایی بر زبان انگلیسی پیدا می کنید و یک زمان استراحت مفید برای شما متقاضیان آیلتس به حساب می آید.

– موضوعی که بسیاری از افراد آن را نادیده گرفته یا فراموش می کنند بحث تغذیه و تقویت حافظه با کمک مواد غذایی مقوی می باشد. موفقیت در آزمون هایی نظیر آیلتس به حافظه قوی نیاز دارد بنابراین باید با مصرف غذاهای مفید به حافظه خود کمک نمایید تا بعدا این حافظه به کمک شما بیاید. تغذیه خوب باعث تقویت قوای جسمی و ذهنی شما شده و بهتر می توانید برنامه ریزی آیلتس خود را دنبال کنید.

– به هر روشی که برای شما راحت تر است شروع به مطالعه منابع نمایید. برای مثال برخی افراد تنها در محیط بدون صدا می توانند مطالعه داشته باشند این افراد باید سعی کنند محیط آرامی را در نظر بگیرند و در صورت نداشتن همچین محیطی بهترین روش مراجعه به کتابخانه ها و مطالعه منابع آیلتس در این مکان می باشد. بنابراین پیش از رفتن به سراغ مطالعه شرایط پیرامون خود را فراهم نمایید.

– سعی کنید طبق ساعت هایی که در نمونه برنامه ریزی آیلتس در بخش قبل تعیین شده است پیش بروید. اگر توان مطالعه بیشتر را دارید نهایتا دو الی سه ساعت به آن بیفزایید. توجه داشته باشید که مطالعه بیش از حد باعث خستگی ذهن شده و حتی امکان از یاد رفتن مطالب وجود دارد بنابراین در مطالعه نباید افراط داشته باشید و باید انرژی خود را برای روزهای آینده نیز حفظ نمایید.

در زیر تعدادی کتاب برای آیلتس که مورد تایید سازمان های جهانی هستند را جمع آوری کرده ایم که بهتر است این منابع قوی را تهیه کرده و مطالعه فرمایید:

 1.  New Insight into IELTS
 2.  The Office Cambridge Guide to IELTS
 3. Cambridge Objective IELTS-Intermediate
 4.  Kaplan IELTS Premier with 8 Practice test
 5.  Cambridge English Grammar for IELTS

همه شرکت کنندگان آیلتس از اهمیت برنامه ریزی آگاه هستند و به همین دلیل با یک برنامه ریزی دقیق به جلو پیش می روند. ضمن اینکه مبلغ شرکت در این آزمون تقریبا بالا است و در صورت عدم موفقیت مجدد باید هزینه اضافی را پرداخت نمایید. از این رو برای صرفه جویی در زمان و همچنین صرفه جویی مالی بهتر است برنامه ریزی درستی داشته باشید تا هر چه سریع تر به اهداف خود دست یابید.

نمونه هایی که در بالا آورده شده است برنامه ریزی های کلی می باشد که قطعا با توجه به شرایط هر متقاضی متفاوت خواهد بود بنابراین سعی کنید زمان مناسبی را برای مطالعه منابع در نظر بگیرید.

مطلب مدرک آیلتس هم بخوانید.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]

برای دانلود کتاب جامع آموزش گرامر انگلیسی به زبانی ساده و قابل فهم بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.learnengli30.com/گرامر-رو-قورت-بده/” icon=”” target=”true”]گرامر رو قورت بده![/button]

[/box]

https://www.ef.com/wwen/blog/general/ielts-preparation-a-4-step-master-plan/

دیدگاهتان را بنویسید